Hej :)

Dzisiaj niestety kolejny zawód, jeśli chodzi o książki w tematyce islamu i kultury muzułmańskiej. Może już wyczerpałam wszystkie dobre książki w tym temacie?

 

Tytuł: Khul-khaal Bransolety Egipcjanek

 

Autor: Nayra Atiya

 

Stron: 264

 

Wydawnictwo: Smak słowa

 

IMG_3820-001

 

„Pięć Egipcjanek opowiada historie swojego życia. Ich opowieści bywają mistyczne, miejscami okrutne i tragiczne, ciepłe, zabawne, a czasem wzruszające, ale zawsze osadzone w konkretnych przykładach. Wyłania się z nich sugestywny obraz złożonej sytuacji drugiej żony w małżeństwie poligamicznym, komplikacji związanych z rozwodem, rytuałów obrzezania dziewcząt i zawarcia małżeństwa, cierpienia spowodowanego utratą dzieci oraz gospodarowania skromnymi zasobami rodziny.To fascynująca lektura i kopalnia wiedzy na temat kultury i życia we współczesnym Egipcie.

Khul-khaal – to ciężkie, złote lub srebrne bransolety zakładane na kostki przez zamężne kobiety w Egipcie, bransolety te wydają dźwięk, który informuje innych o statusie noszącej je kobiety. Khul-khaal ograniczają swobodę ruchów, ale mogą też przynosić kobiecie korzyści. Jako ozdoba połyskująca na kształtnej kostce i przy każdym kroku wydająca charakterystyczny, brzęczący odgłos, bywają uwodzicielskie.Małżeństwo jest dla Egipcjanek najważniejszą rzeczą na świecie, po to się rodzą i ku temu zmierza całe ich życie, to małżeństwo bowiem powinno zapewnić im godność i dostatek. Czy tak jest? Czy jednak nie staje się ono kolejnym więzieniem, a srebrne lub złote bransolety kajdanami? Życie egipskich kobiet jest niełatwe, ale radzą sobie z nim na swój własny sposób i na swój własny sposób starają się być szczęśliwe. Te pięć opowieści nagranych i spisanych przez autorkę książki, to autentyczne losy zupełnie normalnych, a więc często biednych, niewykształconych, ale kochających życie egipskich kobiet. To książka, która nie tylko pokazuje prawdziwe życie zwykłego człowieka w Egipcie, ale również jest kopalnią wiedzy o tej jakże dla nas ciągle tajemniczej i niezrozumiałej kulturze. Powtarzają się tam w kontekście losów każdej z kolejnych kobiet takie ważne dla tej kultury zagadnienia, jak najważniejsze obrzędy (małżeństwo, narodziny dzieci, obrzezanie, rozwód itp.), wyznawane wartości i normy oraz światopoglądy. ”

 
Książka jest moim zdaniem wyjątkowa… dlaczego? Otóż czytanie jej do końca praktycznie można by było sobie darować…
Jeszcze nie spotkałam się z książką, która miałaby aż 3 przedmowy, wstępy czy jak zwał tak zwał ;)

IMG_2302

 

Właściwie zanim uda nam się przez nie przebrnąć to okazuje się, że nie ma potrzeby czytać dalej, bo wszystko już zostało „powiedziane”. Historie zostały opowiedziane w przedmowach i nie ma co liczyć na to, że cokolwiek będzie w stanie nas zaskoczyć…
Nie ma też co liczyć, że dowiecie się czegoś więcej o Egipskich kobietach. Nie nazwałabym tego historią ich życia. Dla mnie to tylko 5 kobiet mówiących jedynie o seksie i rodzeniu dzieci. Odnosiłam wrażenie, że wszystkie te historie zlewały się ze sobą i nie wnosiły kompletnie nic oprócz ciągłego opowiadania o inicjacjach seksualnych i rodzeniu dzieci. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że często kobiety w krajach muzułmańskich głównie rodzą dzieci i zajmują się domem, ale liczyłam na uchylenie rąbka ich marzeń, przemyśleń, ustosunkowania się do sposobu w jaki żyją. Niestety wszystkie opowiadały o jednym i można odnieść wrażenie, że ich życie toczy się wokół seksu z przerwą na rodzenie dzieci :/

 

Ja nie znalazłam w niej nic co by mnie zaintrygowało, oburzyło lub choćby zaciekawiło w minimalnym stopniu. Nie jest to kompletnie spisana na straty książka, ale dla mnie raczej z tych nudniejszych, „bezbarwnych” i pozbawionych cennej treści.

 

Moja ocena:

4/10

Dla zainteresowanych tą tematyką i osób które chcą się czegoś dowiedzieć o życiu Egipcjanek, na pewno będzie to zbyt słaba książka.
Może Wy zaproponujecie mi coś w tych klimatach, czego może jeszcze nie udało mi się dorwać? :) 
 
 
Pozdrawiam!
Mole w książkach :]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.