Witajcie!

 

Wśród fanów książek fantasy i science-fiction dzisiejszy dzień tj. 12.03.2015 zostanie zapamiętany jako ten w którym Terry spotkał się z jedynym z przedstawicieli gatunku Antropomorficznych Personifikacji Ludzkich Wyobrażeń Na Swój Temat, a mianowicie ze Śmiercią. Śmierć zawsze był istotną częścią twórczości Pratchetta i jako jedyna postać oprócz posiadania własnego cyklu zaliczył mniejsze lub większe cameo w każdej (wyjątek „Wolni Ciut Ludzie) książce autora. Cechą charakterystyczną Śmierci jest porozumiewanie się poprzez mówienie bezpośrednio w głowie osoby do której się zwraca co autor akcentował poprzez pisanie kwestii wypowiadanych przez Śmierć WIELKĄ LITERĄ. Kilka minut po ogłoszeniu śmierci Terrego na jego twitterze pojawiła się adnotacja:

 

„AT LAST, SIR TERRY, WE MUST WALK TOGETHER.”

cytat z oficjalnego twittera Terrego Pratcheta  (dost. https://twitter.com/terryandrob)

 

Moim zdaniem jest to najlepszy możliwy hołd jaki można było oddać Terremu Pratchettowi.

Wróćmy jednak do samego Pisarza i nagłówka. Terence David John Pratchett bo tak naprawdę nazywał się Pratchett urodził się 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield. Od dziecka interesował się gwiazdami- chciał zostać astronomem. Jak to dziecko wiedzę czerpał nie z encyklopedii tylko z kart dodawanych do herbaty jednak to nie wystarczyło by mógł spełnić marzenie ponieważ brakowało mu zdolności matematycznych (ulubiona wymówka humanistów by nie musieć uczyć się przedmiotów ścisłych :]). Jego brak umiejętności ścisłych zaprowadził go w stronę science-fiction a następnie fantasy.

Twórczość Terrego Pretchetta sięga roku 1971 kiedy to zostało opublikowane jego pierwsze ilustrowane opowiadanie o tytule „Dywan”. Od tego czasu Pratchett nieprzerwanie pisał osiągając średni wynik wydawniczy 2 książek rocznie.

Wśród czytelników w każdym wieku Pratchett znany jest chyba z książek opowiadających o Świecie Dysku. Wspaniały świat w którym dysk świata oparty jest na czterech słoniach stojących na skorupie Wielkiego Żółwia A’Tuina płynącego poprzez przestrzeń kosmosu.

discworld-2

 (źródło: https://literarytiger.files.wordpress.com/2012/03/discworld-2.jpg)

    Pisarz był wstanie sparodiować kultowe postacie np. Conana z którego powstał Cohene Barbarzyńca podstarzały bohater, który wraz ze swoimi równie starymi  i często nie do końca sprawnymi czterema towarzyszami zawładnąć krajem, specyfikę Australii tworząc specyficzny kontynent XXX czy zalety biurokracji w „Piekle pocztowym”.

Twórczość Terrego Pretchetta działała inspirująco. Powstało wiele gier zarówno planszowych, komputorowych i RPG. Kilka z nich zostało zaadoptowanych na filmy telewizyjne („Piekło pocztowe”, „Wiedzmikołaj”), słuchowiska („Straż! Straż!”, „Kolor Magii”), a także planowany był film kinowy na podstawie „Wolni Ciut Ludzi”.

Był jednym z pierwszych pisarzy używających komputerów do pisania co zaowocowało powstaniem HEX’a pierwszego komputera na Niewidocznym Uniwersytecie miasta Ank-Morpork.

Twórczość Pratchetta została doceniona i jako „zasłużony dla literatury” został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego w klasie Officera w roku 1998, a po kolejnych 10 latach otrzymał tytuł szlachecki Sir. Jego prace zostały tłumaczone są na 33 języki, w Wielkiej Brytanii w latach 90. był najczęściej kupowanym autorem do 2007 sprzedając ok. 50 mln. książek.

W imieniu własnym polecam książki Pretchetta z cyklu „Świata Dysku” są to pełne humoru książki gwarantujące dobrze spędzony czas.

terrypratchett

 (źródło: http://www.pjsmprints.com)

 

Pozdrawiam!

Paweł dla molewksiazkach.pl

2 komentarzy na temat “Terry Pratchett – od astronoma do pisarza

  1. Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję za zaznajomienie mnie z osobą pana Pretchetta. Pozdrowienia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.