Witajcie!

 

Za każdym razem jak idę do mojej biblioteki mówię sobie, że nie wyjdę z niej z kolejną książką o Arabach, islamie i świecie arabskim, ale nigdy mi się nie udaje ;) Co ja poradzę, że zawsze w moje ręce wpada coś czego jeszcze nie przeczytałam w tej tematyce, a to silniejsze ode mnie ;)

 

 

Tytuł: Księżniczka

Autor: Jean Sasson

Stron: 288

Wydawnictwo: Albatros

IMG_4748

„Prawdziwa historia życia księżniczki Sułtany z królewskiego rodu Sa’udów – władców współczesnej Arabii Saudyjskiej. Książka, której wydanie w 1992 roku wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny, zakazana w większości krajów arabskich.

Pozbawiona prawa wyborczego, kontroli nad własnym życiem, z twarzą ukrytą za długim, czarnym welonem, Sułtana jest więźniem swojego ojca, męża i brata, swojego kraju. Kraju, w którym trzynastoletnie dziewczęta są nierzadko zmuszane do poślubiania mężczyzn pięciokrotnie od nich starszych, a młode kobiety zabijane w okrutny sposób przez własnych ojców za „wykroczenia przeciw miejscowym zwyczajom” lub zamykane dożywotnio w celach bez światła i okien. Kraju, w którym swoboda wypowiedzi jest karana śmiercią, a seksualna perwersja na porządku dziennym.

Jean Sasson mieszkała w Arabii Saudyjskiej ponad 10 lat, stając się bliską przyjaciółką i powiernicą Sułtany. Opowiadając historię jej życia i małżeństwa, a także losów osób z najbliższego otoczenia księżniczki – sióstr, przyjaciół i służących – daje czytelnikowi możność wejrzenia w samo serce tej niezwykłej społeczności, w której seks, pieniądze i tradycja dominują nad wszystkim.”

Dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką jest to lektura obowiązkowa! Sam fakt, że książka w 1992 roku wywołała prawdziwy skandal dyplomatyczny i została zakazana w większości krajów arabskich daje dużo do myślenia i tylko zwiększa ochotę na jej przeczytanie :)

Zazwyczaj autorzy serwują Nam kolejną tragicznie kończącą się historię Europejki wyjeżdżającej do nieznanego jej kraju za swoją wielką miłością. Zakończenia oczywiście możecie się domyślić.

Książka jest napisana w fantastyczny sposób, poznajemy wydarzenia, które wstrząsają…. Narracja jest tak dobra, że odnosimy wrażenie jakbyśmy słuchały opowieści dobrej przyjaciółki. Poznajemy sytuację, w których mężczyźni bardzo wybiórczo traktują „prawa islamu” i jakie to niesie ze sobą straszne konsekwencję oczywiście dla kobiet…

Sułtana jest arabską księżniczką, która postanowiła pokazać światu życie „od kuchni” bogatej rodziny arabskiej.

Poznajemy życie bogatej rodziny, ale też problemy z jakimi się borykają. Autorka porusza trudne tematy takie jak wydawanie za mąż młodych dziewczynek za dużo starszych mężczyzn oczywiście nie pytając ich o zdanie.

Autorka ujawnia też wiele tajemnic rodzinnych, porusza też temat obrzezania i niewolnictwa kobiet.

Znajdziemy w książce niezwykle trafne komentarze Sułtany na temat Arabii Saudyjskiej i świata w którym przyszło jej się urodzić i żyć. Niektóre sytuacje są tak niewiarygodne, że aż trudno mi było w nie uwierzyć.

Sułtana znajduje w sobie bardzo dużo krytyki dla poczynań swoich rodaków i podziwiam ją, że miała odwagę zrobić coś niebywale trudnego i opowiedziała Nam tą historię.

Jest to pierwsza część napisana przez Jean Sasson, kolejne to:

cz. II Córki księżniczki Sułtany

cz. III W kręgu księżniczki Sułtany

Na pewno po nie sięgnę!

Moja ocena:

8/10

Pozdrawiam

Mole w książkach

2 komentarzy na temat “Jean Sasson – Księżniczka.

  1. Dziękuję za recenzję, czekałam na nią i nabrałam ochoty na tę książkę :) Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.