Hej!

Jestem twarda i nie poddaje się! Nadal czytam historię Tudorów oczami Philippy Gregory. Co dziś na molowej tapecie?

 

Tytuł: Błazen królowej

Autor: Philippa Gregory

Stron: 576

Wydawnictwo: Książnica

IMG_4252

 

„W roku 1548, do Anglii przybywa żydowski drukarz z rodziną, uciekając przed prześladowaniami hiszpańskiej Inkwizycji. Niebawem jego córka Hanna zostaje przyjęta na królewski dwór. Trwają tam ciche zmagania o sukcesję po Henryku VIII, który na następcę wyznaczył swego jedynego syna, chorowitego Edwarda. Jego dwie starsze siostry, Maria i Elżbieta, ambitne, choć bardzo ostrożne, rywalizują ze sobą i każda wypatruje stosownej chwili, by sięgnąć po koronę. Pewnego dnia Hanna staje się świadkiem czegoś, czego nie powinna była zobaczyć – i zostaje wplątana w rozgrywkę, w której stawką będzie również jej życie.”

 

Tym razem znowu rywalizacja na królewskim dworze, już nie między przyszłymi – niedoszłymi żonami, a teraz cała gra toczy się między dwiema siostrami – Marią i Elżbietą I.  O dziwo Maria w tej książce została przedstawiona w bardzo pozytywnym świetle i to bardzo mi się podobało.

Oprócz walki dwóch sióstr o tron, Philippa porusza też inny temat wykorzystując do tego fikcyjną bohaterkę- tytułowego błazna, który wbrew pozorom nie jest mężczyzną. Jest to Hanna Green – Żydówka, która wraz z ojcem znalazła schronienie w Anglii przed hiszpańską inkwizycją. Zarówno sama Hanna jak i jej bliscy są postaciami fikcyjnymi, jednak cudownie uzupełniają fabułę książki i poruszają tematy religijne.

Oczywiście fikcyjna bohaterka nie ma łatwego życia, jest młodą, bardzo inteligentną kobietą, która początkowo służy Marii i jest jej bardzo wierna, a następnie na jej polecenie ma szpiegować Elżbietę I, jednak Hanna ma tyle dobroci w sobie, że nie potrafi okazać braku lojalności obu siostrom i miota się między jedną, a drugą. Nie zapominając o ciągłych prześladowaniach w protestanckiej Anglii, musi sobie radzić i robić wszystko aby przetrwać złe czasy i zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

Czy Hanna zdecyduje się na poświęcenie wszystkiego w imię własnej wolności i bezpieczeństwa czy może jednak pozostanie wierna swojej Pani… tylko której? Przekonajcie się sami :)

 

Moja ocena:

8/10

 

Polecam Wam bardzo gorąco! Czekam na Wasze opinie o tej książce :) 

 

Pozdrawiam serdecznie! 

Mole w książkach :]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.