Hej!

 

Historia Tudorów opisywana słowami Philippy Gregory zawładnęła moim sercem… MOIM… HISTORYCZNEJ HEJTERKI ;)

Nigdy bym się nie spodziewała, że ktoś zainteresuje mnie historią, która była najbardziej znienawidzonym przeze mnie przedmiotem z czasów szkolnych :)

 

Tytuł: Kochanek dziewicy

Autor: Philippa Gregory

Stron: 600

Wydawnictwo: Książnica

IMG_4306

Zdumiewający portret młodej Elżbiety I, kobiety porywczej, siejącej strach, niezrównoważonej emocjonalnie i zaborczej, która nie powstrzyma się przed niczym, nawet przed morderstwem, byle tylko zaspokoić swoje żądze.

Jako świeżo koronowana królowa Anglii Elżbieta musi stawić czoło dwóm niebezpieczeństwom: francuskiej inwazji na Szkocję, zagrażającej całemu krajowi, oraz swemu uczuciu do Roberta Dudleya, zagrażającemu jej sercu. Robert Dudley jest żonaty, a jego małżonka ani myśli się nim dzielić. Amy Dudley odmawia rozwodu, który Elżbiecie i Robertowi umożliwiłby wzięcie ślubu. Zresztą, przeciwko związkowi królowej z jednym z dworzan są prawie wszyscy. W tle miłosnego trójkąta na dworze Anglii tworzą się frakcje; ktoś przechodzi od słów do czynów. Amy zostaje znaleziona martwa, ze skręconym karkiem, u stóp niewysokich schodów.

 

Książka nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie, jednak muszę wspomnieć, że po „Kochanicach króla” nie jest w stanie zrobić na mnie aż takiego wrażenia. Nie wiem czy wynika to z faktu, że nie pałam specjalną sympatią do postaci królowej Elżbiety I, ani do jej kochanka – Roberta Dudleya.

Królowa Elżbieta I nie zdobyła mojej sympatii może dlatego, że została przedstawiona jako kobieta bardzo rozkapryszona, dość płytka i łatwa do manipulowania. Przez chwilę trochę naiwna i niezdecydowana. Z jednej strony twierdzi, że bardzo kocha Roberta Dudleya, a z drugiej knuje spisek przeciwko niemu, który ma ogromny wpływ na dalsze losy Roberta.

Ewidentnie poznajemy nieporadność Elżbiety I, która zupełnie nie radzi sobie ze sprawowaniem funkcji królowej. Wszystko dookoła niej jest ustawione, sztuczne, aż w końcu okazuje się, że nie ma swoich zwolenników.

Natomiast sam Robert Dudley kombinuje jak może, żeby tylko wspiąć się jak najwyżej i zasiąść na tronie Anglii obok „ukochanej” Elżbiety wciąż jednak na drodze do tronu stoi jego żona.

Czy zagadkowa śmierć żony Dudleya pozwoli mu osiągnąć cel? Kto stoi za tajemniczym morderstwem? Musicie przekonać się sami :) 

 

Moja ocena:

7/10

 

Czytaliście książki Philippy? :)

 

Pozdrawiam serdecznie

Mole w książkach :]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.