Hej!

 

To już ostatnia książka z serii o Tudorach i zarazem najnowsza książka Philippy :)

„Uwięziona królowa” to kontynuacja panowania królowej Elżbiety I oraz losy Marii Stuart i ich walka o tron Anglii.

 

Tytuł: Uwięziona królowa

Autor: Philippa Gregory

Stron: 406

Wydawnictwo: Książnica

IMG_4335

„Maria Stuart, królowa Szkotów – w sieci spisków i zdrady.

Uwięziona królowa to opowieść o dwóch kobietach walczących o jednego mężczyznę, a przede wszystkim opis losów pełnej determinacji władczyni, która wolała zginąć, niż wyrzec się swoich zasad i pragnienia wolności.

Maria Stuart, królowa Szkotów, zmuszona do ucieczki przed zbuntowanymi lordami, zwraca się o azyl do swej kuzynki, Elżbiety I. Lecz w Anglii zamiast bezpiecznego schronienia czeka ją proces i więzienie. Zostaje odesłana do zamku Tutbury, którego gospodarze, a zarazem strażnicy Marii wierzą, że przyjęcie pod swój dach królewskiego więźnia przyniesie im zaszczyty i bogactwa. Szlachetny i prostolinijny George Talbot jest dumny z tego, że może gościć u siebie intrygującą królową. Natomiast jego żona Bess, zaufana królewskiego kanclerza Williama Cecila, dostrzega w tym swoją szansę i pragnie ją wykorzystać. Wkrótce jednak przekonuje się ze zgrozą, że George ulega urokowi pięknej Marii, a ich zamek staje się epicentrum intryg, których ostrze jest wymierzone w samą Elżbietę, królową Anglii.”

W skrócie … pełna intryg, fantastyczna wciągająca historia… 

Mimo, że za samą postacią Elżbiety I nie przepadam za bardzo i „Kochanek dziewicy” nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia, to po tą książkę sięgnęłam od razu po zakupie i pochłonęłam w jeden dzień!

Fabuła bardzo wciąga. Może niekoniecznie jakąś specjalną zawrotną akcją, ale spisku, próby uwolnienia Marii Stuart i to jak fantastycznie przedstawiła to Philippa wciąga niesamowicie. Uwielbiam, kiedy wczytując się w kolejne strony praktycznie przenoszę się oczami wyobraźni w tamte czasy i przeżywam losy bohaterów.

Uroda Marii we wszystkich wzbudza podziw.Uważana jest nawet za najpiękniejszą kobietę na świecie :)

Mimo, że  przez większość stron pozostaje w niewoli to akcja w cale nie jest nudna. Cały czas się coś dzieje … i ta ciągła rywalizacja z Elżbietą…

Obie królowe są bardzo silnymi kobietami, żadna z nich nie odpuści i są w stanie poświęcić bardzo wiele, żeby osiągnąć swój cel! Zrezygnują z miłości, majątku, czasem na szali postawią też swój honor. Zrobią wszystko, żeby pokrzyżować sobie nawzajem plany :)

Napięcie jest cudowanie dozowane, dopiero w ostatnich stronach książki poznajemy finał tej zaciętej walki i los „przegranej” królowej.

Na pewno sięgnę po książki z cyklu Wojna Dwu Róż :D

Która królowa jest na straconej pozycji? I jaki będzie finał jej losów poznajcie sami sięgając po książkę :) 

Philippa Gregory znowu mnie nie zawiodła :)

Moja ocena:

9/10

 

 Pozdrawiam serdecznie 

Mole w książkach :]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.