Witajcie!

 

Recenzja tej książki już raz pojawiła się na blogu, ale w ramach odświeżenia wspominam jeszcze raz :) Przeczytałam ją już dawno, ale skoro pojawiła się też w kolekcji Historie Prawdziwe, to pewnie większość z Was ma ją za sobą, a ja chętnie poznam Waszą opinię!

 

Tytuł: Okaleczona

Autor: Cathy Glass

Stron: 328

 Wydawnictwo: Hachette Polska

IMG_4869

„O drugiej w nocy nagle się obudziliśmy najwyraźniej wyczuliśmy obecność Dawn. Stała tylko i patrzyła przed siebie niewidzącym wzrokiem. Po chwili znów zaczęła wymierzać ciosy w nadgarstek, jak ubiegłej nocy. Tym razem robiła to mocniej i z większym zacięciem, jakby się za coś karała.”

Poruszająca opowieść bestsellerowej autorki Cathy Glass o trzynastoletniej Dawn, która raniąc się, chciała odreagować traumatyczne przeżycia.
Dawn nie miała łatwego życia. Po rozwodzie rodzice nie znaleźli dla niej czasu, zajęci szukaniem nowych partnerów. Dalecy krewni, którzy przejęli opiekę nad dziewczynką, wyrządzili jej wielką krzywdę. Opieka społeczna chciała jak najszybciej się jej pozbyć. Dla wszystkich była ?wstrętnym bachorem?. Cierpienia, jakich doznała, spowodowały, że stała się agresywna. Zamknęła się w sobie i zaczęła okaleczać.”
Ta książka, chyba zawiera najmniej opisów znęcania się nad dzieckiem, które trafiło do rodziny zastępczej, ale z każdą stroną poznajemy jak bardzo Dawn została skrzywdzona i jakie piętno zostawiło to na jej psychice. W tej książce poznajemy też początki Cathy Glass, która wraz z mężem (a w kolejnych książkach już sama) postanawia podjąć się wyzwania i trudów jakie niesie ze sobą sprawowanie opieki zastępczej.

Dawn trafia do Cathy i jej męża w wieku 13 lat. Opieka nad nią okazuje się nie lada wyzwaniem. Dziewczynka bardzo dużo wagaruje, przychodzi do domu pijana lub w ogóle do niego nie wraca. Do tego dochodzą luki w pamięci. Od początku nie wiadomo co działo się z Dawn między 4 a 9 rokiem, życia. Dziewczynka regularnie się tnie.
Opieka społeczna zasłania się poufnością informacji i nie chcę powiedzieć co spotkało Dawn.
Dopiero po wielu wydarzeniach i próbie samobójczej dziewczynka jest gotowa wyznać co się z nią działo w wieku 4-9 lat i jak przerażających rzeczy musiała doświadczyć w tak młodym wieku…
Polecam książkę wszystkim, którzy lubią trudne historie, obnażające krzywdy, jakie ludzie mogą wyrządzić dzieciom i jak trudno jest się z tego pozbierać :(

Moja ocena:

9/10

Pozdrawiam!

Mole w książkach

4 komentarzy na temat “Cathy Glass – Okaleczona

  1. Cathy Glass to moja ulubiona autorka, zaraz potem Casey Watson. Polecam Ci jej książki i inne z wydawnictwa Amber serii „Skrzywdzone”. Myślę, że również Ci się spodobają.
    Pozdrawiam

  2. Casey zajmuje się mniej więcej tym samym co Cathy. Wraz z mężem i dwójką własnych dzieci prowadzą tymczasowy dom zastępczy dla dzieci z trudnościami wychowawczymi. Warto je czytać chronologicznie, bo są nawiązania do dzieci z poprzednich tomów. Pierwsza książka to „Chłopiec, którego nikt nie kochał”.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.