Witajcie!

 

Tematyka związana z islamem od dawna mnie interesuje, od ponad roku uczę się języka arabskiego i jak zwykle tego typu książki mnie interesują, niestety często też zawodzą. Czy tak będzie i tym razem?

 

Tytuł: Zhańbiona

Autor: Saira Ahmed

Stron: 249

Wydawnictwo: Hachette

IMG_4353

„Moja rodzina zniszczyła mi życie. Nie miałam nic oprócz własnego ciała, które sprzedawałam na ulicy, by przeżyć. Oddawałam się mężczyznom za pieniądze. Gdyby bliscy wiedzieli, jak bardzo ich zhańbiłam, zabiliby mnie bez wahania”.

Zmuszona do małżeństwa, zdradzona przez rodzinę tonąca w długach, zaczęła zarabiać jako prostytutka – oto historia młodej Pakistanki – Sairy.

Matka Sairy zawsze uważała ją za brzydką, grubą i nie znosiła jej zbyt ciemnego koloru skóry. Gdy córka miała 17 lat, wydała ją za starszego od niej mężczyznę, który źle ją traktował. Dziewczynie udało się uciec od męża. By móc spłacić rodzinne długi, zaczęła pracować jako prostytutka. Ciemny kolor skóry oraz obfity biust stały się jej atutami. Pewnego dnia życie Sairy nagle się zmienia…”

 

Jak to zazwyczaj bywa życie Sairy nie było łatwe. Wychowywała się w rodzinie muzułmańskiej o bardzo „spaczonych” poglądach. Nie mogła liczyć na wsparcie mamy, a nawet to ona była głównym źródłem jej niskiej samooceny. Matka od początku uważała, że Saira jest gorsza, bo kolor jej skóry był dużo ciemniejszy niż jej rodzeństwa. Cały czas powtarzano jej, że jest mało atrakcyjna i nikt jej nie zechce.

Wynikało to zapewne z faktu, że jej matka również wiele lat wcześniej była źle traktowana i chyba znalazła ujście swoich emocji w znęcaniu się psychicznym nad córką.

Mimo wszystko Saira poznała mężczyznę w którym się zakochała, ale kiedy ich potajemne spotkania wyszły na jaw, matka postanowiła pokrzyżować plany córki i zdecydowała, że spotka ją inny los.

W wieku 17 lat została wydana za dużo starszego od siebie mężczyznę, którego oczywiście nie znała. Oczywiście jak można się spodziewać jej życie nie układało się w jasnych barwach. Udało jej się uciec, ale niska samoocena i konieczność pomocy rodzicom i rodzeństwu popchnęła ją do prostytucji… Dotychczasowe jej „wady” stały się atutami…

Czy Saira poradziła sobie z tym wszystkim? Czy jej życie stało się w końcu łatwiejsze? a może wręcz przeciwnie…

Sami się przekonajcie sięgając po książkę!

Ja po przeczytaniu wielu książek w tej tematyce muszę powiedzieć, że ta specjalnie mnie nie zachwyciła, ale nie była też zła i myślę, że warta przeczytania.

Moja ocena:

6/10

 

Pozdrawiam

Mole w książkach

4 komentarzy na temat “Saira Ahmed – Zhańbiona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.